(63) 261-94-61 [email protected]

Rodzaje kabin prysznicowych – która będzie najlepsza w Twoim domu? Praktyczny poradnik

paź 15, 2021 | 0 komentarzy

Prysznic to rozwiązanie, które coraz częściej zastępuje w naszych łazienkach wannę. Zajmuje mniej miejsca i umożliwia efektowne zaaranżowanie przestrzeni. Producenci oferują wiele rodzajów kabin prysznicowych, spośród których wybór może być trudny. Jakie są rodzaje kabin prysznicowych? Czym różnią się od siebie poszczególne drzwi do kabiny i jaki brodzik wybrać? Zapraszamy do lektury!

rodzaje kabin prysznicowych

Kiedy prysznic będzie lepszy od wanny?

Remont łazienki oznacza konieczność podjęcia wielu trudnych decyzji aranżacyjnych. Jedną z nich będzie zdecydowanie się na wannę lub prysznic. Wybór będzie podyktowany wieloma czynnikami, takimi jak wielkość pomieszczenia, nasze preferencje oraz to, jaki styl życia prowadzimy.

Prysznic jest świetnym rozwiązaniem do małych łazienek. Pozwala znacznie łatwiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Będzie lepszym wyborem w przypadku osób, które prowadzą zabiegany tryb życia i nie mają czasu na długie kąpiele. Ponadto prysznic to ekologiczne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić do kilkunastu litrów wody podczas jednej kąpieli.

Wciąż wahasz się między wanną a prysznicem?
Pomożemy Ci dokonać wyboru!
Zadzwoń (63) 261-94-61

Rodzaje kabin prysznicowych

Jeszcze przed rozpoczęciem wykańczania łazienki powinniśmy wybrać kabinę prysznicową oraz miejsce, w którym zostanie zamontowana. Kształt kabiny prysznicowej będzie w dużej mierze zależał od tego, jakie możliwości aranżacyjne oferuje nasza łazienka.

Kabiny prysznicowe narożne

Jak sama nazwa wskazuje, kabiny narożne przeznaczone są do montażu w rogu pomieszczenia. Przylegają do dwóch ścian łazienki, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca. Z tego względu są bardzo często wybierane do najmniejszych łazienek.

Modele kabin narożnych będą różnić się od siebie kształtem. Wyróżniamy wśród nich kabiny półokrągłe, wielokątne, a także kwadratowe.

Kabiny prysznicowe przyścienne

W tym przypadku kabina tylko w jednym miejscu styka się ze ścianą, na której zamontowana jest bateria prysznicowa. Kabinę przyścienną można postawić na planie kwadratu lub wybranego wielokąta. Wygląda niezwykle elegancko i daje dużo możliwości aranżacyjnych. W tego rodzaju kabinie świetnie sprawdzają się baterie prysznicowe z hydromasażem.

Kabiny prysznicowe wolnostojące

Są to kabiny całkowicie zabudowane, które nie muszą w żaden sposób stykać się ze ścianą. Z tego względu można je postawić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Wolnostojąca kabina będzie stanowić niebanalny element dekoracyjny dużej łazienki. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób, które lubią często zmieniać aranżację wnętrza.

Kabina wolnostojąca występuje w komplecie z brodzikiem i baterią. Nabywając ją, nabywamy cały potrzebny zestaw prysznicowy. Jej instalacja wymaga jednak wykonania specjalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Kabiny prysznicowe wnękowe

Jeśli nasza łazienka posiada wnękę ścienną, warto zaaranżować w niej prysznic. Wówczas jedyne, co musimy zrobić, to zabudować wnękę płytkami, zamontować baterię i wstawić drzwi prysznicowe. Taka kabina wygląda nietuzinkowo i praktycznie nie zajmuje dodatkowej przestrzeni w łazience.

logo szabelski

Zdaniem Eksperta

Standardowe kabiny mają najczęściej wymiary 80×80 i 90×90 cm. W nietypowej łazience można także wstawić kabinę wymiarach 80×100 cm. Wybierając kształt kabiny, miejmy na uwadze, że mniej miejsca zajmie półokrągła kabina o wymiarach 80×80 cm, niż kwadratowa. Będzie to szczególne istotne dla posiadaczy wyjątkowo niewielkiej łazienki – mówi Tadeusz Szabelski, właściciel F.H.U.P. “Szabelski”

Jakie są rodzaje drzwi do kabin prysznicowych?

Drugim ważnym elementem po kabinie prysznicowej są drzwi. Wybierzemy je na podstawie tego, ile miejsca będziemy musieli przeznaczyć, by móc swobodnie wchodzić i wychodzić z kabiny. Poszczególne rodzaje drzwi prysznicowych różnią się od siebie sposobem otwierania i zamykania.

Drzwi prysznicowe rozsuwane

Najpopularniejszy rodzaj drzwi. Osadzone są na kółkach sunących po prowadnicy. Nie jest konieczne posiadanie wolnej przestrzeni wokół kabiny, dlatego rozsuwane drzwi sprawdzą się szczególnie dobrze w małych łazienkach.

Drzwi mogą być jednoskrzydłowe, czyli przesuwane w jedną stronę, lub dwuskrzydłowe, rozsuwające się ze środka w obie strony. Decydując się na przesuwane drzwi, zwróćmy uwagę, czy istnieje możliwość ich swobodnego wypięcia. Dzięki temu łatwiej utrzymamy kabinę w czystości.

Drzwi prysznicowe skrzydłowe

Inaczej zwane także uchylnymi. Montuje się je na zawiasach, przez co otwierają się jak standardowe drzwi, zwykle do zewnątrz. Wymagają wolnego miejsca przed kabiną, dlatego najlepiej sprawdzą się w dużych łazienkach. Ich minusem jest to, że po otwarciu woda może kapać na posadzkę.

Drzwi prysznicowe walk-in

Drzwi typu walk-in to tak naprawdę… brak drzwi. W tym przypadku kabina jest zbudowana w taki sposób, by woda nie wydostawała się poza wyznaczony obszar. Wygląda stylowo, a do tego jest rozwiązaniem praktycznym. Kabina z systemem walk-in będzie komfortowa szczególnie dla starszych oraz niepełnosprawnych osób.

Jak dobrać brodzik do kabiny prysznicowej?

Gdy już wybierzemy kabinę i zdecydujemy się na konkretne drzwi, pozostaje nam jedynie wybór brodzika. Możemy zdecydować się na brodzik dedykowany do konkretnej kabiny, sugerowany przez producenta. Brodziki będą się od siebie różniły parametrami: wielkością, wysokością, głębokością, kształtem oraz tworzywem, z jakiego zostały wykonane. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje brodzików: płaskie i głębokie.

Brodzik płaski

Jest to bardzo estetyczny rodzaj brodzików. Mogą mieć zaledwie kilka centymetrów, dzięki czemu tylko nieznacznie wystają ponad płytki podłogowe. Polecane są także dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Brodzik głęboki

Standardowa głębokość brodzików prysznicowych wynosi od 9 do 16 cm. Najbardziej głębokie modele mogą mieć wysokość sięgającą nawet 50 cm. Sprawdzą się rewelacyjnie do wykąpania w nich dziecka. Głębokie brodziki posiadają często wyprofilowane siedzisko, dzięki czemu łatwo dokonamy pod prysznicem zabiegów pielęgnacyjnych.

Kabina prysznicowa bez brodzika

Możemy także zdecydować się na kabinę prysznicową bez brodzika. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo designerskie i łatwe w utrzymaniu czystości. Ze względu na to, że funkcję brodzika przejmuje podłoga, musimy zaplanować w niej lekki spad w kierunku odpływu, by uniknąć gromadzenia się wody.

prysznic bez brodzika 683x1024

Jaką kabinę prysznicową wybrać do łazienki?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz dostępnego miejsca w łazience. Zakupu kabiny najlepiej dokonać w salonie wyposażenia łazienek stacjonarnie. Wówczas będziemy mogli dokładnie ją obejrzeć i sprawdzić, jaki system drzwi wyda nam się najwygodniejszy do otwierania. Do kabiny warto także wejść. Dzięki temu przekonamy się, czy dany kształt zapewni nam pełen komfort w codziennej kąpieli.

Nie wiesz, czy kwadratowa kabina prysznicowa to dobry wybór do Twojej łazienki?
Zapytaj nas!
Zadzwoń (63) 261-94-61

logo szabelski

Autor wpisu

Tadeusz Szabelski - właściciel firmy Szabelski Płytki, pasjonat pięknych, trwałych i funkcjonalnych rozwiązań w wystroju wnętrz.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!