(63) 261-94-61 [email protected]

Wanna wolnostojąca czy zabudowana – zalety i wady obu rozwiązań

wrz 17, 2021 | 0 komentarzy

Wanna w łazience to najważniejszy element wyposażenia. Jej zakup planujemy na długo przed remontem pomieszczenia. Najpopularniejsze są dwa modele wanien – wolnostojąca i zabudowana. Wybór odpowiadającego nam modelu będzie podyktowany osobistymi preferencjami, ale także wielkością łazienki i pomysłem na aranżację. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań i na jaką wannę się zdecydować? Zapraszamy do lektury!

wanna zabudowana czy wolnostojaca

Jaką wannę wybrać do łazienki?

Wybór wanny uzależniony będzie od wielu czynników. Zawsze jednak musimy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia. Inne rozwiązania będą bowiem funkcjonalne w małej łazience, a inne w dużej. Kolejnym ważnym parametrem, obok wielkości wanny, jest materiał, z jakiego została wykonana. Wciąż największą popularnością cieszą się wanny akrylowe, dlatego modele wykonane z tego tworzywa są najbardziej powszechne.

Nasz wybór powinien być nie tylko podyktowany gustem, musimy także wziąć pod uwagę komfort wszystkich domowników. Wanna, umożliwiająca każdemu wygodną kąpiel, powinna mieć długość minimum 150 cm.

Szukasz wanny, która zmieści się w Twojej niewielkiej łazience?
Znajdziemy dla Ciebie idealny model!
Zadzwoń (63) 261-94-61

 

Wanna wolnostojąca – zalety i wady

Wolnostojące wanny w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans. Niegdyś wyjątkowo popularne, w pewnym momencie zostały wyparte przez wanny do zabudowy. Wolnostojąca wanna to także sposób na wprowadzenie odrobiny luksusu do naszej łazienki.

Zalety wanny wolnostojącej

Jest to wybór odpowiedni dla osób, które stawiają na wyraziste rozwiązania. Wanna wolnostojąca od producenta ceramiki sanitarnej wygląda niezwykle szykownie i będzie stanowić centralny punkt każdej aranżacji.Tego typu wanna idealnie sprawdzi się w dużej łazience. Będzie także stanowić świetne dopełnienie wnętrz w klimacie retro lub vintage.

Wybierając wannę wolnostojącą, możemy zdecydować się na klasyczne kształty, takie jak owal czy prostokąt, albo nietuzinkowe. Najciekawsze modele to te okrągłe, wyglądające jak jacuzzi, albo asymetryczne, w których jeden bok jest dłuższy od drugiego. Dodatkowym elementem, podnoszącym estetykę wanny wolnostojącej, są ozdobne nóżki, które możemy dopasować do stylu, w jakim urządzona jest łazienka.

Wanna wolnostojąca to także oszczędność czasu przeznaczonego na montaż. Dzięki temu, że wystarczy ją postawić w wybranym miejscu i podłączyć hydraulikę, o wiele szybciej możemy się cieszyć gorącą kąpielą. Z powodzeniem zamontujemy ją na środku pomieszczenia, pod ścianą lub skosem.

Wady wanny wolnostojącej

Modele wanien wolnostojących są przede wszystkim o wiele droższe od wanien przeznaczonych do zabudowy. Problemem może być także zakup odpowiedniej baterii wolnostojącej, są bowiem trudniej dostępne.

Wolnostojące wanny nie sprawdzą się także w małych pomieszczeniach. Decydując się na wannę wolnostojącą, rezygnujemy także z miejsca na kosmetyki i inne akcesoria do pielęgnacji. Nie zapominajmy również o tym, że o wannę wolnostojącą należy systematycznie dbać, wymaga bowiem starannego czyszczenia z każdej strony.

logo szabelski

Zdaniem Eksperta

Decydując się na wannę wolnostojącą na środku łazienki, musimy mieć na uwadze, że rezygnujemy tym samym z możliwości przekształcenia jej w prysznic. By zamontować baterię prysznicową, konieczna będzie ścianka. Ponadto w przypadku wanny wolnostojącej prysznic mógłby się skończyć zachlapaną łazienką, nawet gdybyśmy zamontowali wokół niej zasłony – mówi Tadeusz Szabelski, właściciel F.H.U.P. “Szabelski”

Zalety i wady wanny zabudowanej

Wanna do zabudowy to nadal chętnie wybierany model. Sprawdzi się zarówno w dużych, jak i w małych łazienkach. Wanna zabudowana umożliwia wykorzystanie przestrzeni w sposób praktyczny

Zalety wanny zabudowanej

Wanna do zabudowy wyróżnia się uniwersalnością i stosunkowo niską ceną. Najtańsze modele, które spełnią swoją funkcję, kupimy już za kilkaset złotych. Świetnie sprawdzi się w małych łazienkach,w których oszczędność miejsca jest na wagę złota

Wanna zabudowana przylega do ściany, co umożliwia wykonanie praktycznych wnęk, służących jako półki do przechowywania podręcznych kosmetyków. Z powodzeniem można je także wykonać w obudowie wanny. Wannę zabudowaną, w przeciwieństwie do wolnostojącej, w łatwy sposób przekształcimy na prysznic. Wystarczy na ścianie zamontować baterię prysznicową, a wannę zabudować parawanem nawannowym.

Wady wanny zabudowanej

Wanna tego rodzaju wymaga oparcia dwóch ścian, dlatego nie zamontujemy jej w wybranym miejscu w łazience. Ponadto sam montaż jest trudniejszy i bardziej czasochłonny, wymaga bowiem od nas wykonania uszczelnienia i obramowania. Chcąc po jakimś czasie wymienić wannę, konieczne będzie zburzenie całej zabudowy i stworzenie nowej. 

wanna zabudowana zalety i wady 1024x786

Która wanna będzie lepsza – wolnostojąca czy zabudowana?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na łazienkę i czego oczekujemy od samej wanny. Model wolnostojący będzie idealny dla osób, które cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania i szukają takich elementów wyposażenia, które zwracają uwagę. Designerski model wanny wolnostojącej będzie prawdziwą ozdobą każdego mieszkania.

Wanna zabudowana sprawdzi się szczególnie u posiadaczy małej łazienki. Można ją wkomponować w każdą stylizację. Zabudowana wanna to także rozwiązanie funkcjonalne, na które zdecydować się powinny osoby praktyczne.

Wahasz się między wanną wolnostojącą a zabudowaną?
Doradzimy!
Zadzwoń (63) 261-94-61

logo szabelski

Autor wpisu

Tadeusz Szabelski - właściciel firmy Szabelski Płytki, pasjonat pięknych, trwałych i funkcjonalnych rozwiązań w wystroju wnętrz.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!